Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lipová lázně - Staré Město

29. 7. 2011

 

 Jarní čundr 19. - 22. května 2011

Výchozí bod: Lipová-Lázně

Konečný bod: Staré Město

Den první:

Ve čtvrtek 19. května jsme vyrazili vlakem z Brna do stanice Lipová-Lázně. První ochutnávka byla ve Vyškově na nádraží, kde jsme zakoupili pár kelímkáčů na cestu. Solidně vychlazená vyškovská 11 se dala kupodivu celkem pít.

Kolem 19. hodiny jsme dorazili do Lipové. Zašli jsme na jídlo do restaurace U kance (odkaz). Točí Budvar 12, ale tentokrát to ovšem lehce nevyšlo a chuť byla žádná až hnusná. Dali jsme každý dva kousky a přesunuli jsme se do nádražní restauce na Holbu Šerák 11. To bylo sice kapánek lepší, ale protože už jsme byli celkem utahaní, dali jsme 2 kousky a vyškrábali jsme se na násep nad nádražím, kde jsme to zalomili.

 

Den druhý:

Ráno začalo šíleným houkáním vlaků a nějakým mlácením a boucháním, které se vůbec nedalo identifikovat. Každopádně jsme byli vzhůru už v 6 hodin a tak padlo rozhodnutí že pojedem vlakem už v 6:48. Popálení od kopřiv jsme naskočili do vlaku a frčeli směr Javorník a Polsko. V Javorníku jsme dali kávu, nechali mega nálože na záchodě a začali jsme se šplhat na Travnou. Po šíleně dlouhém výstupu jsme nahoře našli otevřený obchod s obrovským výběrem lahvových piv. Vyzkoušeli jsme budvárek, primátora a černou horu. Pojedli jsme a vydali se do Polska. Dostali jsme se do vesnice Lutynia, kde jsme našli otevřenou malou hospůdku s lahvovým pivem. Dali jsme 2 a pokračovali dál. Přihnala se ovšem brutální bouřka (viz foto) a tak jsme byli nuceni se schovat pod dřevěný přístřešek na topivo, kde jsme strávili asi 2 hodiny. Až přestali padat kroupy tak jsme za neustálého deště došli až dolů do města Ladek-Zdroj. Nejedli jsme se v restauraci jménem Polska Chata. Měli jsme pstruha a kuřecí řízek. Ryba byla dobrá, ale kuře teda nic moc. Po jídle jsme se rozhodli sehnat nějaký nocleh, protože počasí vypadalo hodně neklidně. Obešli jsme skoro celé město a bylo buď obsazeno nebo velice draho. Nakonec jsme skončili v soukromém ubytování za 30 zl (kurz 6,30). Nechali jsme na pokojích věci a spěchali do města ještě na pár pivek. Zapadli jsme do hospody blízko náměstí, kde točili pivo Piast. Celkem nám chutnalo, ale asi po třetím pivě nám výčepní oznámila, že pivo došlo. Dali jsme ještě dvě v jakýmsi baru, nakoupili  jídlo a šli jsme chrápat.

Den třetí:

Ráno jsme něco pojedli a vydali se do dalšího města Stronie-Slaskie. Šli jsme po silnici takže cesta se celkem táhla. Nakonec jsme přece jenom došli a v obchodě nakoupili jídlo a pití. Sedli jsme v první putyce a dali si Piast (skoro nic jiného nikde neměli). Pokračovali jsme po silnici až do Kletna, kde jsme toho měli opravdu dost a tak jsme zapadli do pstruhárny (odkaz). Trošku začalo pršet a tak jsme poseděli, dali si pár Piastu (co jiného že ?), výborné pstruhy a pokračovali jsme dál. Chtěli jsme dojít až k chatě na polské straně Kralického sněžníku. Na mapě to sice vypadalo jako skvělý nápad ovšem ve skutečnosti to bylo asi 5 km utrpení do kopce jako na Tour de France. Takže jsme se k chatě doplazili asi v 9 večer. Dali jsme pivo a šli jsme hledat místo na spaní.

Den čtvrtý:

Dnešní spánek měl dvě chyby. Zaprvé jsme spali asi 5 metrů od cesty a zadruhé jsme leželi v příšerném dolíku, takže nebýt karimatek máme asi proležený záda. Den začal tam, kde včera skončil a my jsme se museli vydrápat až nahoru na Králický Sněžník. Cestu nemá cenu rozebírat, zkrátka hrůza. Když jsme se dostali nahoru, zjistili jsme že před námi je asi 15 km cesty do Starého Města. Některé z nás polil smrtelný pot. Bohužel se nedalo nic dělat a tak jsme se po hrbolaté cestě vydali dolů. Narazili jsme na chatu Návrší (odkaz), kde jsme si dali naprosto odpornou česnečku a celkem ucházející Vyškov 11 (v Jeseníkách ? he ?). A poté jsme se konečně dostali až do Starého Města. Tam jsme si v restauraci Staroměstský šenk (odkaz) dali řízek a Holbu a vydali se vlakem domů.

 

Odkazy:

www.kanec.cz

www.kletno.com

www.navrsi.cz

www.senk.ic.cz

 Trasa naší cesty: 

 http://www.mapy.cz/s/1oUZ

Fotky z čundru jsou ve fotogalerii.

https://svetpiva.estranky.cz/fotoalbum/cundr-2011---lipova-lazne